Dzień diagnosty laboratoryjnego
27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, co dało podwaliny późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. Na cześć tego odkrycia polscy diagności laboratoryjni co roku obchodzą swoje święto.
Medycyna laboratoryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się nauk medycznych. Diagności uzyskują tytuł specjalisty w 13 dziedzinach, wynikający z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 listopada 2016 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych:
- cytomorfologia medyczna;
- epidemiologia;
- laboratoryjna diagnostyka medyczna;
- laboratoryjna genetyka medyczna;
- laboratoryjna genetyka sądowa;
- laboratoryjna hematologia medyczna;
- laboratoryjna immunologia medyczna;
- laboratoryjna parazytologia medyczna;
- laboratoryjna toksykologia medyczna;
- laboratoryjna toksykologia sądowa;
- laboratoryjna transfuzjologia medyczna;
- mikrobiologia medyczna;
- zdrowie publiczne.
Współczesna diagnostyka chorób układu krwiotwórczego, jak i wybór odpowiedniej terapii opierają się na specjalistycznych badaniach wykonywanych przez diagnostów laboratoryjnych. Właściwy przebieg procesu opieki nad pacjentem wymaga zatem ścisłej współpracy diagnosty i lekarza. Diagności analizując wynik budzący niepokój, zgłaszają to lekarzowi lub informują go o konieczności jego powtórzenia w przypadku wykrycia błędów fazy przedanalitycznej lub analitycznej. Rozwój biologii molekularnej i inżynierii genetycznej umożliwił diagnostom wykonywanie specjalistycznych badań – immunofenotypowych, cytogenetycznych, molekularnych – dzięki czemu wzrosła ranga przedstawicieli tego zawodu w zespołach terapeutycznych. Wymaga to jednak od diagnostów nie tylko trafnej oceny preparatu, ale również znajomości możliwości technologicznych nowoczesnych sprzętów wykorzystywanych do diagnostyki i umiejętności ich obsługi: programy komputerowe do analizowania otrzymanych wyników, cytometry przepływowe, analizatory, separatory komórkowe, itp. Niezbędna jest również znajomość różnych technik – RT-PCR, NGS, badania polimorfizmu genów, Nano String, bankowanie komórek macierzystych. Konieczność ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji powoduje, że zawód diagnosty stanowi niezbędne ogniwo dobrze działającego systemu ochrony zdrowia.