Raport „Leczenie szpiczaka plazmocytowego w Polsce – choroba, pacjent, system”
Pod koniec grudnia zeszłego roku odbyła się konferencja „Akademia Pacjenta” organizowana przez Fundację Carita im. Wiesławy Adamiec, której celem jest działanie na rzecz wyrównania szans pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym tak, aby każdy mógł mieć dostęp do najnowszych metod leczenia. Podczas konferencji miała miejsce premierowa prezentacja raportu „Leczenie szpiczaka plazmocytowego w Polsce – choroba, pacjent, system”, który przygotowała Fundacja Watch Health Care, a Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów objęło patronatem. Raport jest dostępny do pobrania TUTAJ
Powstawanie raportu przypadło na miesiąc, w którym zainaugurowano pierwszy w historii Europejski Dzień Świadomości Szpiczaka. Od 2022 r. Europejczycy będą mieli okazję każdego 27 dnia września dowiedzieć się więcej o tej chorobie.
- W naszym raporcie skupiamy się na chorobie, na pacjencie i na systemie - na tym, co się udało i na tym, co wymaga zmian - mówi Milena Kruszewska, prezes Fundacji WHC - Choroba, pacjent i system to trzy zależne od siebie elementy, które nie mogą tworzyć pełnego niejasności „Trójkąta Bermudzkiego”, tylko mają domykać dobrze sprecyzowane linie działania.
Chciałabym, żeby pacjenci ze szpiczakiem nie tracili nadziei po usłyszeniu diagnozy. Żeby ich lekarze mogli dobrać im najlepszą możliwą terapię, nie oglądając się na wąskie kryteria refundacji i ograniczenia związane z dostępnością do części badań diagnostycznych - dodaje.
Swojego głosu w raporcie udzielają: prof. Iwona Hus, prof. Ewa Lech-Marańda, prof. Lidia Usnarska-Zubkiewicz, dr hab. Dominik Dytfeld, prof. Krzysztof Giannopoulos, prof. Krzysztof Jamroziak, prof. Artur Jurczyszyn, Anna Kupiecka, Barbara Leonardi, Krystyna Wechmann, Łukasz Rokicki oraz pacjenci chorujący na szpiczaka.