Badanie III fazy porównujące leczenie R-mini-CHOP z R-mini-CHP + Polatuzumab Vedotin u pacjentów z rozlanym chłoniakiem z dużych komórek B (POLAR BEAR) – najnowsze doniesienia z EHA
W ostatnich latach leczenie chłoniaków i związane z tym najnowsze doniesienia na międzynarodowych konferencjach są w dużej mierze poświęcone terapii CAR-T. Podobnie było na tegorocznej konferencji Europejskiego Kongresu Hematologicznego (EHA). W poniższym artykule chciałabym zwrócić uwagę na inną niż CAR-T technologię leczenia chłoniaków.
Niekomercyjne badanie dotyczące populacji starszych pacjentów z rozpoznaniem chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL), porównuje stosowanie standardowego schematu R-mini-CHOP oraz R-mini-CHP z dodaniem polatuzumabu.
Połowa pacjentów z rozpoznanymi de novo chłoniakami z komórek B to chorzy powyżej 60. roku życia. Starsi chorzy zwykle gorzej tolerują standardową chemioterapię, przede wszystkim z powodu jej mielotoksyczności. Są oni często włączani do badań klinicznych lub otrzymują standardową chemioterapię w zredukowanych dawkach - cykl mini-RCHOP. Wpływa to na gorsze rokowanie i całkowity czas przeżycia (OS). Badanie fazy 3 POLAR BEAR (NCT04332822) przedstawione na tegorocznym zjeździe EHA uwzględniło tę trudną grupę chorych.
Polatuzumab wedotyny jest immunotoksyną składającą się z przeciwciała monoklonalnego anty CD79b i toksyny - monometyloaurystatyny E (MMA). W skojarzeniu z bendamustyną i rytuksymabem jest refundowany w Polsce w leczeniu dorosłych pacjentów z opornym i nawrotowym DLBCL, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Dodatkowo w kwietniu 2023 roku FDA zatwierdziła polatuzumab wedotyny w połączeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem (R-CHP) w terapii dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) lub chłoniakiem z komórek B o wysokim stopniu złośliwości (HGBL), u których wynik Międzynarodowego Wskaźnika Prognostycznego (IPI) wynosi co najmniej dwa.
Zaobserwowano, że zastosowanie polatuzumabu zamiast winkrystyny w schemacie mini-RCHOP nie zwiększyło toksyczności hematologicznej, ryzyka infekcji ani neuropatii wśród pacjentów w podeszłym wieku z nieleczonym wcześniej chłoniakiem DLBCL. Dane te pochodzą z mediany okresu obserwacji wynoszącej 11,4 miesiąca, podczas którego w ramieniu kontrolnym podano łącznie 291 cykli R-mini-CHOP oraz 276 w ramieniu eksperymentalnym z winkrystyną zastąpioną przez polatuzumab (R-pola-mini-CHP).
Badacze nie zgłosili różnic między grupami pod względem toksyczności hematologicznej stopnia 3/4. W obu grupach wystąpiło 9 przypadków zakażenia stopnia 3. Toksyczność żołądkowo-jelitowa stopnia 2. lub wyższego dotknęła 20 pacjentów w ramieniu eksperymentalnym (31%), w tym jeden śmiertelny przypadek niedokrwienia jelit, który nie był związany z leczeniem. Dla porównania, toksyczność przewodu pokarmowego dotknęła 10 pacjentów (16%) w grupie kontrolnej.
Dodatkowo neuropatia obwodowa stopnia 1/2 była obserwowana u 8 pacjentów otrzymujących mini-RCHOP w porównaniu z 10 pacjentami otrzymującymi pola-mini-RCHP. Działania niepożądane stopnia 1/2 sklasyfikowane jako „inne” występowały częściej w ramieniu eksperymentalnym, ale badacze zauważyli, że nie ma to wyraźnego wzorca. Odnotowano 8 zgonów, z których 6 miało miejsce w ramieniu pola-mini-RCHP, a 2 z nich uznano za związane z polatuzumabem. Dwa zdarzenia niepożądane stopnia 5., które wystąpiły w grupie kontrolnej, nie zostały uznane za związane z badanymi lekami.
Te wczesne dane dotyczące bezpieczeństwa pochodzą z oceny wyników pierwszych 127 pacjentów włączonych do badania POLAR BEAR między sierpniem 2020 r. a styczniem 2023 r. i są bardzo obiecujące. Obecnie oczekujemy publikacji pełnych danych z badania, w którym pierwszorzędowym punktem końcowym jest przeżycie wolne od progresji choroby (PFS), definiowane jako czas między datą rejestracji a datą udokumentowanej progresji lub braku odpowiedzi, pierwszego nawrotu choroby lub zgonu z dowolnej przyczyny.
Piśmiennictwo:
- Jerkeman M, Leppä S, Hamfjord J, et al. Initial safety data from the phase 3 POLAR BEAR trial in elderly or frail patients with diffuse large cell lymphoma, comparing R-pola-mini-CHP and R-mini-CHOP. Presented at: European Hematology Association 2023 Hybrid Congress; June 8-11, 2023; Frankfurt, Germany. Abstract S227.
O autorze:
dr Magdalena Witkowska
Specjalista chorób wewnętrznych i hematologii, adiunkt w Klinice Hematologii UM w Łodzi. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji z zakresu hematologii oraz autorem rozdziałów w podręcznikach. Członek Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT) oraz Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA). W głównym kręgu jej zainteresowań znajdują się chłoniak Hodgkin’a oraz chłoniaki agresywne B- komórkowe.