Polskie Towarzystwo
Hematologów i Transfuzjologów

hematoonkologia.pl

28.05 „Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi” – przewlekła białaczka limfocytowa jednym z pilnych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia

900 000 osób na świecie, 9 000 w Polsce – to roczne statystyki zachorowalności na nowotwory krwi[1]. Choć są one jedną z najrzadszych chorób nowotworowych, z uwagi na rosnącą grupę pacjentów, będą coraz bardziej istotnym problemem zdrowotnym dla systemu ochrony zdrowia, wymagającym koniecznych zmian w organizacji opieki nad chorymi. Obchodzony 28. maja po raz czwarty Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to kolejna, doskonała okazja, by bliżej je poznać oraz dowiedzieć się, które z nich wymagają dziś największego wsparcia. więcej »

Społeczne oblicze chorób nowotworowych krwi

Choroby nowotworowe krwi i układu chłonnego, których jest około 137 rodzajów wciąż stanowią istotny problem zdrowotny w Polsce. Chorzy walczą nie tylko z ciężką, wycieńczającą chorobą wymagającą długotrwałego leczenia. Zmagają również z długotrwałym ograniczeniem aktywności społecznej i zawodowej. Chorują całe rodziny, na które choroba nowotworowa wpływa destrukcyjnie zarówno w sferze finansowej jak i  psychofizycznej.  więcej »

Znaczenie prognostyczne mutacji NOTCH1, MYD88 i SF3B1w populacji chorych na PBL - doniesienia polskich naukowów

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała, że nowoodkryte mutacje genetyczne mają potencjalne znaczenie kliniczne u pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL) i mogą zostać wykorzystane do lepszego oznaczania profilu. więcej »

W Polsce statystycznie co pół godziny jedna osoba dowiaduje się, że cierpi białaczkę. Często jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku

Tylko 20 proc. chorych na białaczkę bliźniaka genetycznego udaje się znaleźć w rodzinie. W pozostałych konieczne jest znalezienie dawcy niespokrewnionego, którego tkanki wykażą niemal 100-procentową zgodność. Szansa na powodzenie wynosi w najlepszych przypadku 1 do 20 tysięcy, a w najgorszym jeden do kilku milionów. Im więcej osób zarejestrowanych w bazach potencjalnych dawców szpiku, tym większe szanse na znalezienie dawcy dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. więcej »

Negatywizacja choroby resztkowej jako istotny marker prognostyczny w szpiczaku plazmocytowym

Dotychczasowe badania przeprowadzone często na małych populacjach chorych wskazują, że uzyskanie głębokiej odpowiedzi na leczenie w przypadku szpiczaka plazmocytowego przekłada się na długi czas wolny od progresji (PFS, progression-free survival) oraz czas całkowitego przeżycia (OS, overall survival). więcej »

Wenetoklaks - nowe możliwości leczenia chorych PBL z delecją chromosomu 17p i/lub mutacją TP53

W grudniu 2016 r. Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie EU produktu Venclyxto (wenetoklaks) przez Europejską Agencję Leków (EMA). więcej »

Premiera książki „Siła życia. Podaj dalej...”. Autorka podpowiada w niej, skąd czerpać siły do walki z chorobą nowotworową

Dziennikarka Dorota Mirska-Królikowska napisała książkę, której celem jest wsparcie osób z chorobami onkologicznymi. Czytelnicy znajdą w niej historie pacjentów, którzy wygrali walkę z chorobą, oraz ekspertów, m.in. lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Wszyscy oni radzą, skąd czerpać siłę do zmagania o życie i zdrowie. więcej »

Zwiększone ryzyko chorób nowotworowych układu krwiotwórczego u dzieci urodzonych po leczeniu niepłodności – przegląd piśmiennictwa

Ponad sześć milionów dzieci przyszło na świat dzięki technice wspomaganego rozrodu (ART), a 2-3% tych porodów miało miejsce w Europie. więcej »